Urheilutulokset: Ikäreissä juostiin pikamatkat, hypättiin pituutta ja korkeutta sekä heitettiin keihästä – Katso tulokset

Yleisurheilu Kalskeen ikärit 14.6.

40m:

T4: 1) Arma Arola 25,4 2) Saana Ukkonen 50,4. T5: 1) Elsa Pylvänäinen 19,8. T6: 1) Eveliina Lahikainen 8,8 2) Saana Seppänen 9,2 3) Tifo Ngor 9,8 4) Ada Tiihonen 10,0 5) Iida Lappalainen 10,4 6) Jemina Liikanen 10,7 8) Aino Pylvänäinen 11,3. T7: 1) Saara Tiihonen 8,2 2) Vanamo Ohtonen 8,2 3) Taimi Marttinen 9,1 4) Martta Laitinen 9,1 5) Tilda Juntunen 9,1 6) Siiri Laitinen 9,1 7) Sara Suhonen 9,1 8) Venla Ravolainen 10,2. T8: 1) Sinna Seppänen 7,5 2) Bertta Kuusela 7,5 3) Sofia Salminen 10,3. T9: 1) Tuovi Laitinen 8,2. P4: 1) Jaakko Ukkonen 10,8 2) Edvin Tiihonen 16,2 3) Matias Ylönen 20,2. P6: 1) Chol Ngor 7,9 2) Valtteri Ukkonen 7,9 3) Eliel Siiskonen 8,5 4) Wäinö Kuusela 8,9 5) Veikka Toivakka 9,8. P7: 1) Eino Ilmasti 7,8. P8: 1) Taneli Loppi 7,4 2) Alvar Salminen 7,6 3) Väinö Pynnönen 8,2 4) Nooa Rahikainen 8,4. P9: 1) Wiljami Ukkonen 7,0 2) Joel Siiskonen 7,0 3) Sisu Ilmasti 8,3 4) Cristian Liikanen 9,4.

60m:

T10: 1) Aino Salminen 10,2. T11: 1) Laura Pylvänäinen 10,0 2) Friida Juntunen 10,7. T12: 1) Aada Seppänen 9,8. T13: 1) Sinja Ohra-aho 8,9. T14: 1) Veera Liukkonen 15,6. P10: 1) Aakim Ohtonen 10,6 2) Taavi Laitinen 11,9. P11: 1) Aatu Pynnönen 10,4.

100m:

T14: 1) Veera Liukkonen 15,6. T16: 1) Kerttu Kohvakka 16,1.

Pituushyppy:

T4: 1) Arma Arola 77. T5: 1) Elsa Pylvänäinen 133. T6: 1) Saana Seppänen 220 2) Tifo Ngor 190 3) Jemina Liikanen 167 4) Eveliina Lahikainen 153 5) Aino Pylvänäinen 149 6) Iida Lappalainen 144 7) Ada Tiihonen 140. T7: 1) Tilda Juntunen 252 2) Saara Tiihonen 231 3) Vanamo Ohtonen 223 4) Sara Suhonen 219 5) Martta Laitinen 195 6) Taimi Marttinen 165 7) Venla Ravolainen 160 8) Siiri Laitinen 154. T8: 1) Sinna Seppänen 268 2) Bertta Kuusela 256 3) Sofia Salminen 142. T9: 1) Tuovi Laitinen 222. T10: 1) Aino Salminen 311 2) Reetta Erkkilä 258. T11: 1) Laura Pylvänäinen 337 2) Saana Romo 287 3) Friida Juntunen 268. T13: 1) Sinja Ohra-aho 401. P6: 1) Chol Ngor 206 2) Eliel Siiskonen 204 3) Veikka Toivakka 136. P7: 1) Eino Ilmasti 225. P8: 1) Taneli Loppi 276 2) Alvar Salminen 266 3) Väinö Pynnönen 251 4) Nooa Rahikainen 220. P9: 1) Wiljami Ukkonen 350 2) Joel Siiskonen 314 3) Sisu Ilmasti 251 4) Cristian Liikanen 238. P11: 1) Aatu Pynnönen 313.

Keihäänheitto:

T7: 1) Sara Suhonen 7,65 2) Saara Tiihonen 4,94. T8: 1) Sofia Salminen 3,70. P7: 1) Eino Ilmasti 9,01. P8: 1) Taneli Loppi 10,21 2) Väinö Pynnönen 9,64 3) Alvar Salminen 6,95 4) Nooa Rahkainen 5,74. P9: 1) Wiljami Ukkonen 15,39 2) Joel Siiskonen 12,36 3) Sisu Ilmasti 10,26 4) Cristian Liikanen 5,18. P11: 1) Jimi Romo 18,31 2) Aatu Pynnönen 11,69

Korkeushyppy:

P7: 1) Eino Ilmasti 80. P8: 1) Väinö Pynnönen 80. P9: 1) Joel Siiskonen 100 2) Sisu Ilmasti 90. P11: 1) Aatu Pynnönen 85.

600m:

P8: 1) Alvar Salminen 2,20,8 2) Väinö Pynnönen 2,21,4. P9: 1) Wiljami Ukkonen 2,12,5.

800m:

T14: 1) Veera Liukkonen 3,11,7. T16: 1) Kerttu Kohvakka 3,56,8.

1000m:

T11: 1) Laura Pylvänäinen 4,13,4 2) Iiris Liukkonen 4,29,1. P11: 1) Aatu Pynnönen 4,20,4.

Seuraavat ikärit kisataan maanantaina 21.6. klo 17.30 urheilukeskuksessa . Lajeina ovat 40-, 60-, 200- ja 300 metrin juoksut, pituu s hyppy, moukarinheitto ja kävelyt.

Kommentoi