Tällä viikolla on Essoten alueelta löydetty 14 koronatartuntaa. Viime viikolla tapauksia löytyi testeissä 35.
Essoten mukaan sairaalahoidossa tai tehohoidossa ei ole tällä hetkellä yhtään koronapotilasta. Essoten alue on koronaepidemian perusvaiheessa.
THL:n rokotusrekisterin mukaan kangasniemeläisistä 80,3 prosenttia on saanut koronarokotuksen ensimmäisen annoksen ja kaksi annosta on saanut 70,9 asukkaista. Paikkakunnan kaikkien yli 40-vuotiaiden keskuudessa rokotuskattavuus on yli 80 prosenttia.
Paikkakunnan 35–39 vuotiaista on rokotettu kahteen kertaan nyt 69 prosenttia, 30–34-vuotiaista 55,4 prosenttia ja 25–29-vuotiaista 56,5 prosenttia.
Nuorimmista ikäluokista 20–24-vuotiaista on rokotettu kertaalleen 77 prosenttia ja kahteen kertaan 53,3 prosenttia. 16–19-vuotiaista ensimmäisen annoksen on saanut jo 82,9 prosenttia ikäluokasta ja kaksi annosta 57 prosenttia. 12–15-vuotiaista on kertaalleen rokotettu 80,4 prosenttia ja toisen annoksen on saanut 2,5 prosenttia.
Essoten alueella on aloitettu kolmannen rokoteannoksen antaminen vakavasti immuunipuutteisille ja niille yli 70-vuotiaille palveluasumisen ja kotisairaanhoidon asiakkaille, jotka ovat saaneet ensimmäiset kaksi rokoteannosta 3-4 viikon välillä alkuvuodesta 2021. Samoin kolmatta kertaa rokotetaan lyhyellä välillä alkuvuodesta rokotettuja sosiaali- ja terveyspalvelujen työntekijöitä.
THL:n koronatilannekatsauksen seurannan painopiste siirtyy huomisesta torstaista 30. syyskuuta alkaen koronaviruksen tapausmääristä rokotuskattavuuden ja vakavien tautitapausten määrän seurantaan.